Народна Партія

Черкаська обласна організація

Йдемо в Європу

16 січня, 2020 року

Ціни на продукти харчування в Україні вже зрівнялися з європейськими

Українців знову попередили про подорожчання продуктів харчування. І це при тому, що українці в середньому витрачають на харчування близько половини своїх доходів, а серед малозабезпечених верств населення цей показник доходить до 80%. Це відбувається зовсім не тому, що "українці занадто багато їдять". Причина в тому, що ціни на продукти щоденного попиту у нас на рівні європейських чи навіть перевищують їх. А ось зарплати в рази відстають від заробітків наших найближчих сусідів.

За даними експертів Економічного дискусійного клубу (ЕДК), відносна дешевизна українських продуктів залишилася в минулому, і ціни на ряд продуктів у нас вище, ніж за кордоном. Наприклад, якщо порівнювати з Польщею, то у нас дорожче хліб, молоко, масло вершкове та рослинне, свинина і курятина. Якщо з Угорщиною — то хліб, молоко, курятина і соняшникова олія. Крім молока, хліба та вершкового масла, у нас також дорожче, ніж в ряді країн, рис, борошно, картопля, м'ясо птиці. Дешевше в Україні тільки яйця і цукор, і то - по цукру ми ділимо першість з Польщею.

Але, як відомо — головне не сама ціна, а співвідношення цін і доходів.

Хоч в Україні зарплати номінально зростають, вони все ще серйозно відстають від доходів жителів сусідніх країн. Так, середньомісячна зарплата в Білорусі становить 488 євро, в Угорщині - 1132 євро, в Польщі — 1188 євро, в Іспанії – 1992 євро, а в Україні — 382 євро.

І якщо брати співвідношення цін і доходів, то у нас на продукти в середньому витрачають близько 50% доходів сім'ї. Для порівняння: іспанці проїдають 12% заробленого, поляки — 18%, білоруси — 36%. Цікаво, що ще кілька років тому зарплати в Україні були вище, ніж в Білорусі.

Аналітики кажуть, що головна причина урівняння українських цін з європейськими — скасування Кабміном державного регулювання цін на продукти харчування (18 позицій). " В Україні такий же ПДВ на сільгосппродукти, як і на промтовари (20% - прим. ред.), А в Польщі він всього 5%, і це відразу зменшує їхні роздрібні ціни. В інших країнах аграріїв дотує держава, тому вони можуть продавати свою продукцію навіть нижче собівартості. Ще один момент: у нас на продукти дуже високі накрутки, тому що бізнес закладає в ціну ризики рейдерства та хабарі чиновникам. А за все платить покупець ", — пояснив глава Нацради економічного розвитку Олексій Дорошенко.

Фахівці прогнозують, що українські ціни й надалі будуть на рівні європейських, а от зарплати – малоймовірно.

 

Прес-служба
Черкаської обласної організації Народної Партії