Народна Партія

Черкаська обласна організація

Як в Україні наживаються на хворобах людей

26 квітня, 2019 року

Через постійні стреси, погане харчування, недоступність медичного обслуговування та інших негативних чинників, стан здоров'я українців стабільно погіршується. Відповідно, з року в рік в Україні зростає обсяг реалізації медикаментів - тільки за 2018 рік ми купили ліків на 22,5% більше, ніж у 2017-му.

Звичайно ж, "акули" фармацевтичного ринку скористалися цією ситуацією: протягом минулого року ціни на лікарські препарати вдвічі випередили інфляцію, подорожчавши майже на 19%. Якщо ж взяти період з 2016 року, то зростання становило 54% - що значно випереджає зростання доходів громадян. При цьому експерти стверджують, що і в цьому році ціни на ліки будуть рости ударними темпами.

Щоправда, в Україні начебто діє програма "Доступні ліки" - якою так пишається уряд. На її реалізацію в цьогоріч виділено аж 1 (один) мільярд гривень. Але якщо врахувати, що щорічно українці витрачають "на аптеку" близько 90 мільярдів гривень, то стає ясно, що вся ця широко розрекламована програма - крапля в морі. Неважко підрахувати, що державна допомога на придбання ліків становить трохи більше 1% від сукупних витрат населення на ці потреби. А 99% доводиться викладати з власних кишень.

І тут варто запитати: чому ж у нас в Україні такі дорогі ліки? Чому при своїх жебрацьких доходах українці найчастіше платять за одну і ту ж упаковку набагато більше (іноді - в рази), ніж більш заможні білоруси, росіяни, поляки, турки, словаки, угорці?

За словами експерта фармацевтичного ринку Андрія Кожум'яки, в Україні склалися захмарні ціни на ліки через схеми, які створює і підтримує влада, зокрема - МОЗ. Тому в даному випадку доводиться говорити, не про "фармацевтичну мафію", а про державну. Ще в 2016 році Антимонопольний комітет України зафіксував так звані "маркетингові договори", згідно з якими аптечні мережі отримували від постачальників відкати в розмірі 30% від вартості препарату. За словами експертів, зараз цю схему ще більше "вдосконалили": ставки виросли до 60%, а на деякі препарати - і до 100%. Зрозуміло, що це відбивається на цінах: наприклад, якщо оптова ціна того чи іншого препарату становить 200 гривень, то на прилавку його ціна може досягати 320-400 гривень. Проблему визнав навіть прем'єр-міністр Гройсман. Так, коментуючи подорожчання ліків в грудні минулого року, він заявив про монопольну змову, яка провокує цей процес. Мовляв, великі мережі об'єднуються, підвищують ціни, а малі мережі не можуть з ними конкурувати. Однак ніяких реальних кроків для виправлення ситуації зроблено не було. За оцінками експертів, відновлення контролю держави за ціною ліків, а також руйнування корупційних схем у фармацевтичній галузі дозволило б знизити вартість ліків практично вдвічі.

А поки що серед українців все більше набирають популярність так звані "фармацевтичні тури": мешканці Західної України вже цілеспрямовано відправляються за ліками в Польщу - купують медикаменти для себе і для знайомих. Ще однією країною, де українці масово скуповують ліки, є Туреччина. Справа того варта: ціни на одні й ті ж препарати в Україні та за кордоном відрізняються в кілька разів. І якщо мова йде про хронічні захворювання, де постійно потрібні дорогі препарати, то економія обчислюється сотнями доларів за місяць.

 

Прес-служба
Черкаської обласної організації Народної Партії