Народна Партія

Черкаська обласна організація

Роль старост у житті громади

23 червня, 2021 року

У жителів громади виникають питання стосовно діяльності, компетенцій старост та їх впливу на розвиток територій. На звернення жителів громади дає відповіді депутат Мошнівської сільської ради Василь Касян.

— Які зміни відбулися на законодавчому рівні щодо обрання, діяльності старост?

— Важливим законодавчим актом стало прийняття в квітні цього року змін щодо інституту старост з метою його подальшого розвитку.

Позитивним є, що перед внесенням кандидатури старости на розгляд сільської ради, необхідно обов’язково проводити громадське обговорення кандидатури з мешканцями округу.

Нині староста не обов’язково має бути членом виконавчого комітету ради. Водночас, він, як представник жителів округу, має гарантоване право на участь та виступ на засіданнях ради, виконкому, інших органах ради.

Важливо також, що за старостою закріплюють окремі завдання адміністратора, пов’язані з наданням адміністративних послуг, отриманням заяв, видачею документів тощо, щоб наблизити їх до людей. Староста має бути дійсно спроможним надавати послуги, допомагати розвивати територію старостинського округу. Призначаючи старост, влада громади має керуватись фаховістю кандидатів та прислухатись до думки жителів.

— Староста має право призначати в окрузі землевпорядника, секретаря, бухгалтера, прибиральника?

— Староста – посадовець, який має закріплену територіальну юрисдикцію. Це не орган місцевого самоврядування. І він собою не може замінити виконавчий комітет. Староста не може мати не властиві йому повноваження і не є роботодавцем.

— Які повноваження має старости і як він може впливати на розвиток округу?

— Відповідно до законодавства староста має повноваження як визначені державою, так і надані сільською радою.

Староста представляє інтереси жителів окремого старостинського округу, щоб інтереси жителів усіх сіл в територіальній громаді були належним чином представлені, щоб соціальні, побутові та інші потреби мешканців села були задоволені, щоб проблеми місцевого значення вирішувалися швидко, відкрито, зрозуміло. Він здійснює комунікацію між владою та громадою села, організовує різноманітні заходи у своєму окрузі, відстежує проблеми громади та пропонує варіанти їх вирішення Також староста відповідає за активізацію громади у прийнятті рішень, працює з місцевими громадськими об’єднаннями.

— Що з набуттям чинності змін до законодавства буде з уже призначеними старостами?

— Вони продовжуватимуть працювати. Закон не передбачає перепризначення старост, але і не забороняє. Але обов’язковим стає щорічний звіт старости перед жителями старостинського округу. Звіт про свою роботу перед жителями старостинського округу відбувається на відкритій зустрічі, у спосіб, що дає можливість жителям округу поставити запитання, висловити зауваження та внести пропозиції.

— Чи всі проблеми вже врегульовано законодавством про децентралізацію?

— Наступним кроком є законодавчі зміни, які давали б певні як місцеві, так і державні пільги та гарантії для розвитку територій всіх старостинських округів. Як варіант можуть бути створені спеціальні фонди округів, кошти з якого використовуються лише на округ.

Тому ми, як депутати ОТГ повинні робити все, щоб допомогти старостам в їх роботі, інформувати виборців, зокрема, щодо їх прав на контроль за роботою старост та депутатів.