Народна Партія

Черкаська обласна організація

Відповідальність за несплату аліментів

29 березня, 2021 року

В Україні передбачена як адміністративна, так і кримінальна відповідальність за несплату аліментів.

Адміністративна відповідальність встановлена статтею 183-1 Кодексу України про адміністративні порушення. Якщо через несплату аліментів на утримання дитини виникла заборгованість за 6 місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, боржник може бути залучений до виконання суспільно корисних робіт на термін від 120 до 240 годин.

Зауважимо, що в разі повторного вчинення такого правопорушення протягом року, боржнику доведеться відпрацювати на громадських засадах від 240 до 360 годин.

Кримінальний кодексу України (ст. 164) встановлює кримінальну відповідальність за злісне ухилення від сплати аліментів, встановлених рішенням суду. Санкцією цієї статті визначено покарання у вигляді громадських робіт на строк від вісімдесяти до ста двадцяти годин або арешту на строк до трьох місяців, а навіть обмеження свободи на строк до двох років.

Варто відзначити, що під злісним ухиленням від сплати аліментів, слід розуміти будь-які дії платника аліментів, спрямовані на невиконання рішення суду (приховування доходів, зміну місця проживання або місця роботи без повідомлення державного виконавця тощо), які призвели до виникнення заборгованості по сплаті аліментів в розмірі виплат за три місяці.

Міністерство юстиції України забезпечило функціонування Єдиного реєстру боржників (www.erb.minjust.gov.ua), метою створення якого є оприлюднення в режимі реального часу інформації про невиконані майнові зобов'язання боржниками і запобігання відчуження боржниками майна.

До неплатників аліментів застосовуються ряд інших обмежувальних заходів і фінансових санкцій.

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання» суттєво погіршив становище боржників з аліментів.

Якщо розмір заборгованості зі сплати аліментів перевищує 4 місяці (3 місяці для батьків тяжко хворої дитини або дитини з інвалідністю), встановлена можливість накладення наступних обмежень щодо боржників з виплати аліментів:

 виїзду за межі України;

 керування транспортними засобами

 користування зброєю;

 полювання.

Боржник з виплати аліментів позбавляється права впливати на рішення про тимчасовий виїзді дитини за межі України. Тобто, той з батьків, з ким проживає дитина, має право самостійно вирішувати питання тимчасового виїзду своєї дитину за межі України.

Щодо фінансових санкцій. Частиною 14 ст. 71 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено стягнення з боржника і перерахування стягувачу суми штрафів за постановою виконавця у разі наявності заборгованості зі сплати аліментів:

- 20 відсотків суми заборгованості, якщо ії сукупний розмір перевищує суму відповідних платежів за один рік;

- 30 відсотків — за два роки;

- 50 відсотків — понад 3 роки.